HTC One (M8) dual sim
3.0/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera4 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The HTC One (M8) dual sim is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.3 GHz chipset, a 4 MP main camera, a 2600 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the HTC One (M8) dual sim at 3.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
4.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, June |
| Status | Available. Released 2014, July |
BODY | |
| Dimensions | 146.4 x 70.6 x 9.4 mm (5.76 x 2.78 x 0.37 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD3 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 4.4.4 (KitKat); Sense UI 6 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 4 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/3", 2µm, AF 4 MP, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), USB Host |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes (market/operator dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gunmetal Gray, Glacial Silver, Amber Gold |
| Models | One_M8 dual sim |
| Price | 330 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC One (M8) dual sim released?
The HTC One (M8) dual sim was announced 2014, June.
What is the HTC One (M8) dual sim's display size?
The HTC One (M8) dual sim has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the HTC One (M8) dual sim have?
The HTC One (M8) dual sim comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the HTC One (M8) dual sim have?
The HTC One (M8) dual sim is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the HTC One (M8) dual sim have?
The HTC One (M8) dual sim features a 4 MP main camera. Specifications: 4 MP.
What is the HTC One (M8) dual sim battery capacity?
The HTC One (M8) dual sim has a 2600 mAh battery.
Does the HTC One (M8) dual sim support 5G?
No, the HTC One (M8) dual sim does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC One (M8) dual sim run?
The HTC One (M8) dual sim runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the HTC One (M8) dual sim?
AppsApk's editorial team rates the HTC One (M8) dual sim at 3.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.