HTC One (M8 Eye)
3.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera
- Memory2 GB RAM
- Battery2600 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The HTC One (M8 Eye) is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 2.3 GHz Krait 400 chipset, a 2600 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the HTC One (M8 Eye) at 3.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - EMEA, Asia |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - EMEA , LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 28(700) - Asia |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, October |
| Status | Available. Released 2014, October |
BODY | |
| Dimensions | 146.4 x 70.6 x 9.4 mm (5.76 x 2.78 x 0.37 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD3 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 6.1 (Marshmallow); Sense UI 7 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 801 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 2.3 GHz Krait 400 |
| GPU | Adreno 330 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@60fps, 720p@120fps, HDR, stereo sound rec. |
| Single | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide), AF 2 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gunmetal Gray, Glacial Silver, Amber Gold |
| Models | One_M8 Eye |
| Price | 286 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC One (M8 Eye) released?
The HTC One (M8 Eye) was announced 2014, October.
What is the HTC One (M8 Eye)'s display size?
The HTC One (M8 Eye) has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the HTC One (M8 Eye) have?
The HTC One (M8 Eye) comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the HTC One (M8 Eye) have?
The HTC One (M8 Eye) is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What is the HTC One (M8 Eye) battery capacity?
The HTC One (M8 Eye) has a 2600 mAh battery.
Does the HTC One (M8 Eye) support 5G?
No, the HTC One (M8 Eye) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC One (M8 Eye) run?
The HTC One (M8 Eye) runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat), upgradable to 6.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the HTC One (M8 Eye)?
AppsApk's editorial team rates the HTC One (M8 Eye) at 3.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN