HTC One M8s
3.7/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2840 mAh
- OSAndroid 5
Sponsored
The HTC One M8s is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 2840 mAh battery, and runs Android 5. AppsApk rates the HTC One M8s at 3.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
3.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - EMEA , HSDPA 850 / 900 / 2100 - Germany |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) - EMEA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, April |
| Status | Available. Released 2015, May |
BODY | |
| Dimensions | 146.4 x 70.6 x 9.6 mm (5.76 x 2.78 x 0.38 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD3 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~66.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | To be confirmed |
PLATFORM | |
| OS | Android 5 (Lollipop); Sense UI 7 |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.7 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@60fps, 720p@120fps, HDR, stereo sound rec. |
| Dual | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide), AF 2 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, f/2.8, 34mm (standard) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), USB Host |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| NFC | Yes (market/operator dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2840 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gunmetal Gray, Glacial Silver, Amber Gold |
| Models | One M8s |
| Price | 363 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC One M8s released?
The HTC One M8s was announced 2015, April.
What is the HTC One M8s's display size?
The HTC One M8s has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the HTC One M8s have?
The HTC One M8s comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the HTC One M8s have?
The HTC One M8s is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the HTC One M8s have?
The HTC One M8s features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the HTC One M8s battery capacity?
The HTC One M8s has a 2840 mAh battery.
Does the HTC One M8s support 5G?
No, the HTC One M8s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC One M8s run?
The HTC One M8s runs Android 5 (full: Android 5 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the HTC One M8s?
AppsApk's editorial team rates the HTC One M8s at 3.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN