HTC One M9
4.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera20 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2840 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The HTC One M9 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) chipset, a 20 MP main camera, a 2840 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the HTC One M9 at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
2.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
5.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/21.1 Mbps, LTE-A Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, March |
BODY | |
| Dimensions | 144.6 x 69.7 x 9.6 mm (5.69 x 2.74 x 0.38 in) |
| Weight | 157 g (5.54 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD3 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat); Sense UI 7 |
| Chipset | Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat); Sense UI 7 |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x2.0 GHz Cortex-A57) |
| GPU | Adreno 430 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 20 MP, f/2.2, 28mm (wide), 1/2.4", 1.2µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 4 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/3", 2µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL 3.0 TV-out), USB Host |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 2.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2840 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gunmetal Gray, Amber Gold, Silver/Rose gold, Gold/Pink, Pink |
| Models | One M9, M9u, 0PJA2, HTC6535LVW, M9pw, M9, 0PJA10 |
| Price | 396 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC One M9 released?
The HTC One M9 was announced 2015, March.
What is the HTC One M9's display size?
The HTC One M9 has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the HTC One M9 have?
The HTC One M9 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the HTC One M9 have?
The HTC One M9 is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the HTC One M9 have?
The HTC One M9 features a 20 MP main camera. Specifications: 20 MP.
What is the HTC One M9 battery capacity?
The HTC One M9 has a 2840 mAh battery.
Does the HTC One M9 support 5G?
No, the HTC One M9 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC One M9 run?
The HTC One M9 runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the HTC One M9?
AppsApk's editorial team rates the HTC One M9 at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN