HTC One M9 Prime Camera
3.4/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2840 mAh
- OSAndroid 5
Sponsored
The HTC One M9 Prime Camera is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2840 mAh battery, and runs Android 5. AppsApk rates the HTC One M9 Prime Camera at 3.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/21.1 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, May |
| Status | Available. Released 2016, May |
BODY | |
| Dimensions | 144.6 x 69.7 x 9.6 mm (5.69 x 2.74 x 0.38 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD3 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5 (Lollipop); Sense UI 7 |
| Chipset | Mediatek MT6795T Helio X10 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR G6200 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide), AF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 4 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/3", 2µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Dolby audio enhancement Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL 3.0 TV-out), USB Host |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2840 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gunmetal Gray, Gold, Silver/Gold |
| Models | One M9PLUS_Prime Cam |
| Price | 275 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC One M9 Prime Camera released?
The HTC One M9 Prime Camera was announced 2016, May.
What is the HTC One M9 Prime Camera's display size?
The HTC One M9 Prime Camera has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the HTC One M9 Prime Camera have?
The HTC One M9 Prime Camera comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the HTC One M9 Prime Camera have?
The HTC One M9 Prime Camera is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the HTC One M9 Prime Camera have?
The HTC One M9 Prime Camera features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the HTC One M9 Prime Camera battery capacity?
The HTC One M9 Prime Camera has a 2840 mAh battery.
Does the HTC One M9 Prime Camera support 5G?
No, the HTC One M9 Prime Camera does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC One M9 Prime Camera run?
The HTC One M9 Prime Camera runs Android 5 (full: Android 5 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the HTC One M9 Prime Camera?
AppsApk's editorial team rates the HTC One M9 Prime Camera at 3.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.