HTC One M9+ Supreme Camera
5.4/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1440×2560
- Camera21 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery2840 mAh
- OSAndroid 5.2
Sponsored
The HTC One M9+ Supreme Camera is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 21 MP main camera, a 2840 mAh battery, and runs Android 5.2. AppsApk rates the HTC One M9+ Supreme Camera at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
6.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
9.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/21.1 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, September |
| Status | Available. Released 2015, October |
BODY | |
| Dimensions | 151 x 72 x 9.6 mm (5.94 x 2.83 x 0.38 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD3 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~68.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~565 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.2 (Lollipop); Sense UI 7 |
| Chipset | Mediatek MT6795T Helio X10 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR G6200 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps, HDR, stereo sound rec. |
| Single | 21 MP, f/2.2, 27mm (wide), Laser AF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 4 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/3", 2µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Surround audio enhancement Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL 2 TV-out), USB Host |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes (market/operator dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2840 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gunmetal Gray, Silver Gold, Amber Gold |
| Price | 528 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC One M9+ Supreme Camera released?
The HTC One M9+ Supreme Camera was announced 2015, September.
What is the HTC One M9+ Supreme Camera's display size?
The HTC One M9+ Supreme Camera has a 5.2 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the HTC One M9+ Supreme Camera have?
The HTC One M9+ Supreme Camera comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the HTC One M9+ Supreme Camera have?
The HTC One M9+ Supreme Camera is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the HTC One M9+ Supreme Camera have?
The HTC One M9+ Supreme Camera features a 21 MP main camera. Specifications: 21 MP.
What is the HTC One M9+ Supreme Camera battery capacity?
The HTC One M9+ Supreme Camera has a 2840 mAh battery.
Does the HTC One M9+ Supreme Camera support 5G?
No, the HTC One M9+ Supreme Camera does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC One M9+ Supreme Camera run?
The HTC One M9+ Supreme Camera runs Android 5.2 (full: Android 5.2 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the HTC One M9+ Supreme Camera?
AppsApk's editorial team rates the HTC One M9+ Supreme Camera at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.