HTC One M9s
2.1/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2840 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The HTC One M9s is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2840 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the HTC One M9s at 2.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
1.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - EMEA |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, November |
| Status | Available. Released 2015, November |
BODY | |
| Dimensions | 144.6 x 69.7 x 9.6 mm (5.69 x 2.74 x 0.38 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD3 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop); Sense UI 7 |
| Chipset | Mediatek MT6795 Helio X10 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR G6200 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide), AF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 4 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/3", 2µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Dolby audio enhancement Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2840 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Dazzling Gold |
| Price | 297USD |
● Questions about this phone
When was the HTC One M9s released?
The HTC One M9s was announced 2015, November.
What is the HTC One M9s's display size?
The HTC One M9s has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the HTC One M9s have?
The HTC One M9s comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the HTC One M9s have?
The HTC One M9s is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the HTC One M9s have?
The HTC One M9s features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the HTC One M9s battery capacity?
The HTC One M9s has a 2840 mAh battery.
Does the HTC One M9s support 5G?
No, the HTC One M9s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC One M9s run?
The HTC One M9s runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the HTC One M9s?
AppsApk's editorial team rates the HTC One M9s at 2.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.