HTC One ME
2.9/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1440×2560
- CameraDual-LED dual-tone flash
- Memory3 GB RAM
- Battery2840 mAh
- OSAndroid 5.2
Sponsored
The HTC One ME is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.2 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 20 MP main camera, a 2840 mAh battery, and runs Android 5.2. AppsApk rates the HTC One ME at 2.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, June |
| Status | Available. Released 2015, July |
BODY | |
| Dimensions | 151 x 72 x 9.8 mm (5.94 x 2.83 x 0.39 in) |
| Weight | 155 g (5.47 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~68.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~565 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.2 (Lollipop), upgradable to 6 (Marshmallow); Sense UI 7 |
| Chipset | Mediatek MT6795 Helio X10 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 2.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR G6200 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 2160p@30fps |
| Single | 20 MP, f/2.2, 28mm (wide), AF |
| Dual | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 4 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/3", 2µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Surround audio enhancement Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2840 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Meteor Grey, Rose Gold, Gold Sepia |
| Models | One ME dual sim, M9ew |
| Price | 374 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC One ME released?
The HTC One ME was announced 2015, June.
What is the HTC One ME's display size?
The HTC One ME has a 5.2 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the HTC One ME have?
The HTC One ME comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the HTC One ME have?
The HTC One ME is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What is the HTC One ME battery capacity?
The HTC One ME has a 2840 mAh battery.
Does the HTC One ME support 5G?
No, the HTC One ME does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC One ME run?
The HTC One ME runs Android 5.2 (full: Android 5.2 (Lollipop), upgradable to 6 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the HTC One ME?
AppsApk's editorial team rates the HTC One ME at 2.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.