HTC One mini
3.0/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.3 inches · 720×1280
- Camera4 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1800 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The HTC One mini is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.3 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 1.4 GHz Krait 200 chipset, a 4 MP main camera, a 1800 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the HTC One mini at 3.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
3.0
camera
2.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 - EMEA , HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Asia ,HSDPA 850 / 1900 / 2100 - AT&T version |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800) - EMEA , LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900) - Asia , LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 17(700) - AT&T |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, July. Released 2013, August |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 132 x 63.2 x 9.3 mm (5.20 x 2.49 x 0.37 in) |
| Weight | 122 g (4.30 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD2 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~61.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~342 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 5.0 (Lollipop); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.4 GHz Krait 200 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 4 MP, 1/3", 2µm, AF" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 1.6 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Beats Audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual band, DLNA |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 1800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Glacial Silver, Stealth Black, Blue |
| Models | One mini |
| Price | 265 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC One mini released?
The HTC One mini was announced 2013, July. Released 2013, August.
What is the HTC One mini's display size?
The HTC One mini has a 4.3 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the HTC One mini have?
The HTC One mini comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC One mini have?
The HTC One mini is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC One mini have?
The HTC One mini features a 4 MP main camera. Specifications: 4 MP.
What is the HTC One mini battery capacity?
The HTC One mini has a 1800 mAh battery.
Does the HTC One mini support 5G?
No, the HTC One mini does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC One mini run?
The HTC One mini runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the HTC One mini?
AppsApk's editorial team rates the HTC One mini at 3.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.