HTC One S
2.9/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2012Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.3 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1650 mAh
- OSAndroid 4.0
Sponsored
The HTC One S is a smartphone announced 2012. Key specs include a 4.3 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 1.5 GHz Krait chipset, a 8 MP main camera, a 1650 mAh battery, and runs Android 4.0. AppsApk rates the HTC One S at 2.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
3.0
camera
2.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 , HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 - for T-Mobile |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, February. Released 2012, April |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 130.9 x 65 x 7.8 mm (5.15 x 2.56 x 0.31 in) |
| Weight | 119.5 g (4.20 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~59.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1.1 (Jelly Bean); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8290 |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps, stereo sound rec. |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Beats Audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 1650 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 243 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC One S released?
The HTC One S was announced 2012, February. Released 2012, April.
What is the HTC One S's display size?
The HTC One S has a 4.3 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the HTC One S have?
The HTC One S comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC One S have?
The HTC One S is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC One S have?
The HTC One S features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC One S battery capacity?
The HTC One S has a 1650 mAh battery.
Does the HTC One S support 5G?
No, the HTC One S does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC One S run?
The HTC One S runs Android 4.0 (full: Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the HTC One S?
AppsApk's editorial team rates the HTC One S at 2.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.