HTC One ST
3.9/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2012Discontinued
- NetworkGSM
- Display4.3 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1800 mAh
- OSAndroid 4.0
Sponsored
The HTC One ST is a smartphone announced 2012. Key specs include a 4.3 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Dual-core 1.0 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 1800 mAh battery, and runs Android 4.0. AppsApk rates the HTC One ST at 3.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
4.0
camera
3.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | TD-SCDMA |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, August. Released 2012, Q4 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 128 x 66.9 x 9.3 mm (5.04 x 2.63 x 0.37 in) |
| Weight | 115 g (4.06 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD2 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~61.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich); Sense UI |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Beats Audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| NFC | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Red |
| Price | 220 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC One ST released?
The HTC One ST was announced 2012, August. Released 2012, Q4.
What is the HTC One ST's display size?
The HTC One ST has a 4.3 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the HTC One ST have?
The HTC One ST comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC One ST have?
The HTC One ST is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC One ST have?
The HTC One ST features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC One ST battery capacity?
The HTC One ST has a 1800 mAh battery.
Does the HTC One ST support 5G?
No, the HTC One ST does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What operating system does the HTC One ST run?
The HTC One ST runs Android 4.0 (full: Android 4.0 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the HTC One ST?
AppsApk's editorial team rates the HTC One ST at 3.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.