HTC One SV CDMA
2.4/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2012Discontinued
- NetworkLTE / EVDO / CDMA
- Display4.3 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1800 mAh
- OSAndroid 4.0
Sponsored
The HTC One SV CDMA is a smartphone announced 2012. Key specs include a 4.3 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.2 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 1800 mAh battery, and runs Android 4.0. AppsApk rates the HTC One SV CDMA at 2.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
2.0
camera
1.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | CDMA / EVDO / LTE |
| 2G bands | CDMA 800 / 1700 / 1900 / 2100 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 12(700) - Boost Mobile , LTE band 25(1900) - Sprint , |
| Speed | LTE Cat3 100/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, November. Released 2012, December |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 128 x 66.9 x 9.2 mm (5.04 x 2.63 x 0.36 in) |
| Weight | 122 g (4.30 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD2 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~61.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich); Sense UI |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 1.6 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Beats Audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | 198 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC One SV CDMA released?
The HTC One SV CDMA was announced 2012, November. Released 2012, December.
What is the HTC One SV CDMA's display size?
The HTC One SV CDMA has a 4.3 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the HTC One SV CDMA have?
The HTC One SV CDMA comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC One SV CDMA have?
The HTC One SV CDMA is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC One SV CDMA have?
The HTC One SV CDMA features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC One SV CDMA battery capacity?
The HTC One SV CDMA has a 1800 mAh battery.
Does the HTC One SV CDMA support 5G?
No, the HTC One SV CDMA does not support 5G. Supported network technologies: CDMA / EVDO / LTE.
What operating system does the HTC One SV CDMA run?
The HTC One SV CDMA runs Android 4.0 (full: Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the HTC One SV CDMA?
AppsApk's editorial team rates the HTC One SV CDMA at 2.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.