HTC One SV
3.4/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2012Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.3 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1800 mAh
- OSAndroid 4.0
Sponsored
The HTC One SV is a smartphone announced 2012. Key specs include a 4.3 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Krait chipset, a 5 MP main camera, a 1800 mAh battery, and runs Android 4.0. AppsApk rates the HTC One SV at 3.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
3.0
camera
2.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 - EU, HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - Asia |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800) - EU ,LTE band 3(1800), 7(2600) - Asia |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, November. Released 2013, January |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 128 x 66.9 x 9.2 mm (5.04 x 2.63 x 0.36 in) |
| Weight | 122 g (4.30 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD2 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~61.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1.2 (Jelly Bean); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Krait |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB / 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 1.6 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Beats Audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | 220 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC One SV released?
The HTC One SV was announced 2012, November. Released 2013, January.
What is the HTC One SV's display size?
The HTC One SV has a 4.3 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the HTC One SV have?
The HTC One SV comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC One SV have?
The HTC One SV is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC One SV have?
The HTC One SV features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC One SV battery capacity?
The HTC One SV has a 1800 mAh battery.
Does the HTC One SV support 5G?
No, the HTC One SV does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC One SV run?
The HTC One SV runs Android 4.0 (full: Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the HTC One SV?
AppsApk's editorial team rates the HTC One SV at 3.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.