HTC One X10
3.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid OS
Sponsored
The HTC One X10 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 16 MP main camera, and a 4000 mAh battery. AppsApk rates the HTC One X10 at 3.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, April |
| Status | Available. Released 2017, July |
BODY | |
| Dimensions | 152.9 x 75.6 x 8.2 mm (6.02 x 2.98 x 0.32 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android OS |
| Chipset | Mediatek MT6755 Helio P10 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.2, 1/4", 23mm (wide), 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Silver |
| Models | One X10 |
| Price | About 200 EUR |
● Questions about this phone
When was the HTC One X10 released?
The HTC One X10 was announced 2017, April.
What is the HTC One X10's display size?
The HTC One X10 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the HTC One X10 have?
The HTC One X10 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the HTC One X10 have?
The HTC One X10 is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the HTC One X10 have?
The HTC One X10 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the HTC One X10 battery capacity?
The HTC One X10 has a 4000 mAh battery.
Does the HTC One X10 support 5G?
No, the HTC One X10 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC One X10 run?
The HTC One X10 runs Android OS.
What is AppsApk's rating for the HTC One X10?
AppsApk's editorial team rates the HTC One X10 at 3.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.