HTC One XC
3.4/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2012Discontinued
- NetworkEVDO / CDMA / GSM
- Display4.7 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.0
Sponsored
The HTC One XC is a smartphone announced 2012. Key specs include a 4.7 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 1.5 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.0. AppsApk rates the HTC One XC at 3.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
2.0
display
4.0
design
2.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 , GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, June. Released 2012, August |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 134.8 x 69 x 9.5 mm (5.31 x 2.72 x 0.37 in) |
| Weight | 138.5 g (4.87 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~65.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich); Sense UI |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@24fps, stereo sound rec. |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Beats Audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 220 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC One XC released?
The HTC One XC was announced 2012, June. Released 2012, August.
What is the HTC One XC's display size?
The HTC One XC has a 4.7 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the HTC One XC have?
The HTC One XC comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC One XC have?
The HTC One XC is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC One XC have?
The HTC One XC features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC One XC battery capacity?
The HTC One XC has a 2000 mAh battery.
Does the HTC One XC support 5G?
No, the HTC One XC does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / EVDO.
What operating system does the HTC One XC run?
The HTC One XC runs Android 4.0 (full: Android 4.0 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the HTC One XC?
AppsApk's editorial team rates the HTC One XC at 3.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.