HTC One XL
2.7/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2012Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.7 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1800 mAh
- OSAndroid 4.0
Sponsored
The HTC One XL is a smartphone announced 2012. Key specs include a 4.7 inches display, 1 GB RAM, up to 32GB storage, a Dual-core 1.5 GHz Krait chipset, a 8 MP main camera, a 1800 mAh battery, and runs Android 4.0. AppsApk rates the HTC One XL at 2.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
2.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, February. Released 2012, May |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 134.8 x 69.9 x 8.9 mm (5.31 x 2.75 x 0.35 in) |
| Weight | 129 g (4.55 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super IPS LCD2 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~64.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1 (Jelly Bean); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4 Plus |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Krait |
| GPU | Adreno 225 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB/1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | 8 MP, AF |
| Video | 1080p@30fps, stereo sound rec. |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Beats Audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 1800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray, White |
| Price | 198 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC One XL released?
The HTC One XL was announced 2012, February. Released 2012, May.
What is the HTC One XL's display size?
The HTC One XL has a 4.7 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the HTC One XL have?
The HTC One XL comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC One XL have?
The HTC One XL is available with 32GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC One XL have?
The HTC One XL features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC One XL battery capacity?
The HTC One XL has a 1800 mAh battery.
Does the HTC One XL support 5G?
No, the HTC One XL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC One XL run?
The HTC One XL runs Android 4.0 (full: Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the HTC One XL?
AppsApk's editorial team rates the HTC One XL at 2.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.