HTC One
3.3/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.7 inches · 1080×1920
- Camera4 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The HTC One is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.7 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Quad-core 1.7 GHz Krait 300 chipset, a 4 MP main camera, a 2300 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the HTC One at 3.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
2.0
camera
1.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800) - EMEA , LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 17(700) - AT&T ,LTE band 3(1800), 7(2600) - Asia , LTE band 4(1700/2100), 17(700) - T-Mobile |
| Speed | HSPA, LTE Cat3 100/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, February. Released 2013, March |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 137.4 x 68.2 x 9.3 mm (5.41 x 2.69 x 0.37 in) |
| Weight | 143 g (5.04 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Build | Aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD3 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~65.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~469 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean), upgradable to 5 (Lollipop); Sense UI 5 |
| Chipset | Qualcomm APQ8064T Snapdragon 600 |
| CPU | Quad-core 1.7 GHz Krait 300 |
| GPU | Adreno 320 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 4 MP, f/2.0, 28mm (wide), 1/3", 2µm, AF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2.1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Beats Audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, aptX |
| GPS | 4.0, A2DP, aptX |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out), USB Host |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes (Market dependent) |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Silver, Red, Blue, Gold |
| Models | One, PN071, HTC6500LVW |
| Price | 298 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC One released?
The HTC One was announced 2013, February. Released 2013, March.
What is the HTC One's display size?
The HTC One has a 4.7 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the HTC One have?
The HTC One comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the HTC One have?
The HTC One is available with 32GB / 2GB / 64GB of internal storage.
What camera does the HTC One have?
The HTC One features a 4 MP main camera. Specifications: 4 MP.
What is the HTC One battery capacity?
The HTC One has a 2300 mAh battery.
Does the HTC One support 5G?
No, the HTC One does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC One run?
The HTC One runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean), upgradable to 5 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the HTC One?
AppsApk's editorial team rates the HTC One at 3.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.