HTC Ozone
2.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 20092009, March
- NetworkGSM
- Display2.4 inches · 320×240
- Camera2 MP
- Memory—
- Battery1500 mAh
- OSMicrosoft Windows Mobile 6.1 Standard
Sponsored
The HTC Ozone is a smartphone announced 2009. Key specs include a 2.4 inches display, a 528 MHz chipset, a 2 MP main camera, and a 1500 mAh battery. AppsApk rates the HTC Ozone at 2.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 , CDMA2000 800 / 1900 |
| 3G bands | 1x EV-DO 800 / 1900 |
| Speed | EV–DO Rev. A"; |
LAUNCH | |
| Announced | 2009, March. Released 2009, June |
| Status | 2009, March. Released 2009, June |
BODY | |
| Dimensions | 114.3 x 63.5 x 12.7 mm (4.5 x 2.5 x 0.5 in) |
| Weight | 105 g (3.70 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Build | QWERTY |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~24.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.1 Standard |
| CPU | 528 MHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 16 GB (dedicated slot) |
| Internal | 192MB RAM, 256MB ROM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS; VZ Navigator |
| USB | Proprietary |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 88 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Ozone released?
The HTC Ozone was announced 2009, March. Released 2009, June.
What is the HTC Ozone's display size?
The HTC Ozone has a 2.4 inches display with 320 x 240 pixels resolution.
What camera does the HTC Ozone have?
The HTC Ozone features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the HTC Ozone battery capacity?
The HTC Ozone has a 1500 mAh battery.
Does the HTC Ozone support 5G?
No, the HTC Ozone does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What operating system does the HTC Ozone run?
The HTC Ozone runs Microsoft Windows Mobile 6.1 Standard.
What is AppsApk's rating for the HTC Ozone?
AppsApk's editorial team rates the HTC Ozone at 2.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.