HTC Raider 4G
3.1/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2011Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display4.5 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1620 mAh
- OSAndroid 2.3
Sponsored
The HTC Raider 4G is a smartphone announced 2011. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 1.2 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 1620 mAh battery, and runs Android 2.3. AppsApk rates the HTC Raider 4G at 3.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
3.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 , GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 , HSDPA 850 / 1900 / 2100 ,HSDPA 2100 |
| 4G bands | LTE band 4(1700/2100), 17(700) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, September. Released 2011, October |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 128 x 67 x 11.2 mm (5.04 x 2.64 x 0.44 in) |
| Weight | 177 g (6.24 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~65.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.3.4 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich); Sense UI |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB/1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | Stereo FM radio, RDS / SIRIUS Satellite Radio |
| Radio | Stereo FM radio, RDS / SIRIUS Satellite Radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1620 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 253 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Raider 4G released?
The HTC Raider 4G was announced 2011, September. Released 2011, October.
What is the HTC Raider 4G's display size?
The HTC Raider 4G has a 4.5 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Raider 4G have?
The HTC Raider 4G comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC Raider 4G have?
The HTC Raider 4G is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC Raider 4G have?
The HTC Raider 4G features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC Raider 4G battery capacity?
The HTC Raider 4G has a 1620 mAh battery.
Does the HTC Raider 4G support 5G?
No, the HTC Raider 4G does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the HTC Raider 4G run?
The HTC Raider 4G runs Android 2.3 (full: Android 2.3.4 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the HTC Raider 4G?
AppsApk's editorial team rates the HTC Raider 4G at 3.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.