HTC Rezound
2.7/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2011Discontinued
- NetworkLTE / EVDO / CDMA
- Display4.3 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1620 mAh
- OSAndroid 2.3
Sponsored
The HTC Rezound is a smartphone announced 2011. Key specs include a 4.3 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 1.5 GHz Scorpion chipset, a 8 MP main camera, a 1620 mAh battery, and runs Android 2.3. AppsApk rates the HTC Rezound at 2.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
2.0
camera
2.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | CDMA / EVDO / LTE |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 13(700) - Verizon |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps, LTE Class 13 |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, November. Released 2011, November |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 129 x 65.5 x 13.7 mm (5.08 x 2.58 x 0.54 in) |
| Weight | 170.1 g (6.00 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | S-LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~60.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~342 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.3.4 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich); Sense UI 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8660 Snapdragon S3 |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 220 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 16 GB included |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps, stereo sound rec. |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes SRS WOW HD |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1620 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 176 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Rezound released?
The HTC Rezound was announced 2011, November. Released 2011, November.
What is the HTC Rezound's display size?
The HTC Rezound has a 4.3 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Rezound have?
The HTC Rezound comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC Rezound have?
The HTC Rezound is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC Rezound have?
The HTC Rezound features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC Rezound battery capacity?
The HTC Rezound has a 1620 mAh battery.
Does the HTC Rezound support 5G?
No, the HTC Rezound does not support 5G. Supported network technologies: CDMA / EVDO / LTE.
What operating system does the HTC Rezound run?
The HTC Rezound runs Android 2.3 (full: Android 2.3.4 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the HTC Rezound?
AppsApk's editorial team rates the HTC Rezound at 2.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.