HTC Salsa
2.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2011Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.4 inches · 320×480
- Camera5 MP
- Memory—
- Battery1520 mAh
- OSAndroid 2.3
Sponsored
The HTC Salsa is a smartphone announced 2011. Key specs include a 3.4 inches display, a 800 MHz ARM 11 chipset, a 5 MP main camera, a 1520 mAh battery, and runs Android 2.3. AppsApk rates the HTC Salsa at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
1.0
camera
2.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, February. Released 2011, June |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 109.1 x 58.9 x 12.3 mm (4.30 x 2.32 x 0.48 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 3.4 inches, 34.4 cm2 (~53.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~170 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM7227 Snapdragon S1 |
| CPU | 800 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 200 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 512MB |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@24fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | Yes |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1520 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Silver, Lilac |
| Price | 143 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Salsa released?
The HTC Salsa was announced 2011, February. Released 2011, June.
What is the HTC Salsa's display size?
The HTC Salsa has a 3.4 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
What camera does the HTC Salsa have?
The HTC Salsa features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC Salsa battery capacity?
The HTC Salsa has a 1520 mAh battery.
Does the HTC Salsa support 5G?
No, the HTC Salsa does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Salsa run?
The HTC Salsa runs Android 2.3 (full: Android 2.3 (Gingerbread)).
What is AppsApk's rating for the HTC Salsa?
AppsApk's editorial team rates the HTC Salsa at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN