HTC Sensation XE
3.3/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2011Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.3 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory4 GB
- Battery1730 mAh
- OSAndroid 2.3
Sponsored
The HTC Sensation XE is a smartphone announced 2011. Key specs include a 4.3 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.5 GHz Scorpion chipset, a 8 MP main camera, a 1730 mAh battery, and runs Android 2.3. AppsApk rates the HTC Sensation XE at 3.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
3.0
camera
2.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 900 / 1700 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, September. Released 2011, October |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 126.1 x 65.4 x 11.3 mm (4.96 x 2.57 x 0.44 in) |
| Weight | 151 g (5.33 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | S-LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~61.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.3.4 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8260 Snapdragon S3 |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 220 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB (1GB user available), 768MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps, stereo sound rec. |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Beats Audio Beats headset |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1730 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | 154 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Sensation XE released?
The HTC Sensation XE was announced 2011, September. Released 2011, October.
What is the HTC Sensation XE's display size?
The HTC Sensation XE has a 4.3 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much storage does the HTC Sensation XE have?
The HTC Sensation XE is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC Sensation XE have?
The HTC Sensation XE features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC Sensation XE battery capacity?
The HTC Sensation XE has a 1730 mAh battery.
Does the HTC Sensation XE support 5G?
No, the HTC Sensation XE does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Sensation XE run?
The HTC Sensation XE runs Android 2.3 (full: Android 2.3.4 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the HTC Sensation XE?
AppsApk's editorial team rates the HTC Sensation XE at 3.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.