HTC Sensation
2.7/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2011Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.3 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB
- Battery1520 mAh
- OSAndroid 2.3
Sponsored
The HTC Sensation is a smartphone announced 2011. Key specs include a 4.3 inches display, up to 1GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Scorpion chipset, a 8 MP main camera, a 1520 mAh battery, and runs Android 2.3. AppsApk rates the HTC Sensation at 2.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
2.0
camera
3.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 900 / 1700 / 2100 |
| Speed | HSPA 14.4/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, April. Released 2011, May |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 126.1 x 65.4 x 11.3 mm (4.96 x 2.57 x 0.44 in) |
| Weight | 148 g (5.22 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | S-LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 51.0 cm2 (~61.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~256 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.3.4 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich); Sense UI 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8260 Snapdragon S3 |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 220 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 8 GB included |
| Internal | 1GB 768MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps, stereo sound rec. |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | 3.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1520 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Ice White |
| Price | 132 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Sensation released?
The HTC Sensation was announced 2011, April. Released 2011, May.
What is the HTC Sensation's display size?
The HTC Sensation has a 4.3 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much storage does the HTC Sensation have?
The HTC Sensation is available with 1GB of internal storage.
What camera does the HTC Sensation have?
The HTC Sensation features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC Sensation battery capacity?
The HTC Sensation has a 1520 mAh battery.
Does the HTC Sensation support 5G?
No, the HTC Sensation does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Sensation run?
The HTC Sensation runs Android 2.3 (full: Android 2.3.4 (Gingerbread), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the HTC Sensation?
AppsApk's editorial team rates the HTC Sensation at 2.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.