HTC Snap
2.1/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2009Discontinued
- NetworkGSM
- Display2.4 inches · 320×240
- Camera2 MP
- Memory—
- Battery1500 mAh
- OSMicrosoft Windows Mobile 6.1 Standard
Sponsored
The HTC Snap is a smartphone announced 2009. Key specs include a 2.4 inches display, a 528 MHz chipset, a 2 MP main camera, and a 1500 mAh battery. AppsApk rates the HTC Snap at 2.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 900 / 2100 , UMTS 850 / 1900 - North America |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2009, March. Released 2009, June |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 116.5 x 61.5 x 12 mm (4.59 x 2.42 x 0.47 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~24.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.1 Standard |
| CPU | 528 MHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 16 GB (dedicated slot) |
| Internal | 192MB RAM, 256MB ROM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | Proprietary |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Brown |
| Price | 110 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Snap released?
The HTC Snap was announced 2009, March. Released 2009, June.
What is the HTC Snap's display size?
The HTC Snap has a 2.4 inches display with 320 x 240 pixels resolution.
What camera does the HTC Snap have?
The HTC Snap features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the HTC Snap battery capacity?
The HTC Snap has a 1500 mAh battery.
Does the HTC Snap support 5G?
No, the HTC Snap does not support 5G. Supported network technologies: GSM / UMTS.
What operating system does the HTC Snap run?
The HTC Snap runs Microsoft Windows Mobile 6.1 Standard.
What is AppsApk's rating for the HTC Snap?
AppsApk's editorial team rates the HTC Snap at 2.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN