HTC Status
2.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2011Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display2.6 inches · 480×320
- Camera5 MP
- Memory—
- Battery1250 mAh
- OSAndroid 2.3
Sponsored
The HTC Status is a smartphone announced 2011. Key specs include a 2.6 inches display, a 800 MHz ARM 11 chipset, a 5 MP main camera, a 1250 mAh battery, and runs Android 2.3. AppsApk rates the HTC Status at 2.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2011, June. Released 2011, July 17th |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 114.4 x 64.6 x 10.7 mm (4.50 x 2.54 x 0.42 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Build | QWERTY |
DISPLAY | |
| Type | TFT touchscreen, 256K colors |
| Size | 2.6 inches, 20.1 cm2 (~27.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 320 pixels, 3:2 ratio (~222 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Chipset | Qualcomm MSM7227 Snapdragon S1 |
| CPU | 800 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 200 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 512MB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1250 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Silver |
| Price | 77 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Status released?
The HTC Status was announced 2011, June. Released 2011, July 17th.
What is the HTC Status's display size?
The HTC Status has a 2.6 inches display with 480 x 320 pixels resolution.
What camera does the HTC Status have?
The HTC Status features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC Status battery capacity?
The HTC Status has a 1250 mAh battery.
Does the HTC Status support 5G?
No, the HTC Status does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Status run?
The HTC Status runs Android 2.3 (full: Android 2.3 (Gingerbread)).
What is AppsApk's rating for the HTC Status?
AppsApk's editorial team rates the HTC Status at 2.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN