HTC Tilt2
2.6/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2009Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.6 inches · 480×800
- Camera3.15 MP
- Memory—
- Battery1500 mAh
- OSMicrosoft Windows Mobile 6.1 Professional
Sponsored
The HTC Tilt2 is a smartphone announced 2009. Key specs include a 3.6 inches display, a 528 MHz ARM 11 chipset, a 3.15 MP main camera, and a 1500 mAh battery. AppsApk rates the HTC Tilt2 at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 , HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2009, February. Released 2009, May |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 116 x 59.2 x 17.3 mm (4.57 x 2.33 x 0.68 in) |
| Weight | 178.5 g (6.28 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 3.6 inches, 36.9 cm2 (~53.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~259 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional, upgradable to Windows Mobile 6.5 |
| Chipset | Qualcomm MSM7200A |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 130 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 288MB RAM, 512MB ROM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 480p |
| Single | 3.15 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| GPS | Yes |
| USB | miniUSB |
| Radio | Factory locked by default, can be enabled |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black/Grey |
| Price | 99 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Tilt2 released?
The HTC Tilt2 was announced 2009, February. Released 2009, May.
What is the HTC Tilt2's display size?
The HTC Tilt2 has a 3.6 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
What camera does the HTC Tilt2 have?
The HTC Tilt2 features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the HTC Tilt2 battery capacity?
The HTC Tilt2 has a 1500 mAh battery.
Does the HTC Tilt2 support 5G?
No, the HTC Tilt2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Tilt2 run?
The HTC Tilt2 runs Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional.
What is AppsApk's rating for the HTC Tilt2?
AppsApk's editorial team rates the HTC Tilt2 at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN