HTC Titan II
3.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2012Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.7 inches · 480×800
- Camera16 MP
- Memory16 GB
- Battery1730 mAh
- OSMicrosoft Windows Phone 7.5 Mango
Sponsored
The HTC Titan II is a smartphone announced 2012. Key specs include a 4.7 inches display, up to 16GB storage, a Qualcomm Snapdragon S2 chipset, a 16 MP main camera, and a 1730 mAh battery. AppsApk rates the HTC Titan II at 3.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
3.0
camera
2.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 , HSDPA 850 / 2100 - HTC Titan 4G |
| 4G bands | LTE band 4(1700/2100), 17(700) - AT&T , LTE band 9(1800) - Australia |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, January. Released 2012, April |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 132 x 69 x 13 mm (5.20 x 2.72 x 0.51 in) |
| Weight | 147 g (5.19 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | S-LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 62.9 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~199 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 7.5 Mango |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon S2 |
| CPU | 1.5 GHz Scorpion |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 16 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS; Bing Maps |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 1730 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 220 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Titan II released?
The HTC Titan II was announced 2012, January. Released 2012, April.
What is the HTC Titan II's display size?
The HTC Titan II has a 4.7 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the HTC Titan II have?
The HTC Titan II is available with 16GB of internal storage.
What camera does the HTC Titan II have?
The HTC Titan II features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the HTC Titan II battery capacity?
The HTC Titan II has a 1730 mAh battery.
Does the HTC Titan II support 5G?
No, the HTC Titan II does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC Titan II run?
The HTC Titan II runs Microsoft Windows Phone 7.5 Mango.
What is AppsApk's rating for the HTC Titan II?
AppsApk's editorial team rates the HTC Titan II at 3.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN