HTC Touch Diamond2 CDMA
3.6/ 10
Announced 2009Discontinued
- NetworkHSPA / EVDO / CDMA
- Display3.6 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory—
- Battery1500 mAh
- OSMicrosoft Windows Mobile 6.5 Professional
Sponsored
The HTC Touch Diamond2 CDMA is a smartphone announced 2009. Key specs include a 3.6 inches display, a 528 MHz ARM 11 chipset, a 5 MP main camera, and a 1500 mAh battery. AppsApk rates the HTC Touch Diamond2 CDMA at 3.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 , CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 2100 , CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | CDMA2000 1xEV-DO |
LAUNCH | |
| Announced | 2009, December. Released 2009, December |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 118.1 x 61.7 x 14 mm (4.65 x 2.43 x 0.55 in) |
| Weight | 150.3 g (5.29 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors (65K effective) |
| Size | 3.6 inches, 36.9 cm2 (~50.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~259 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.5 Professional |
| Chipset | Qualcomm MSM7200A |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 130 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 16 GB (dedicated slot) |
| Internal | 288MB RAM, 512MB ROM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | Yes |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 165 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Touch Diamond2 CDMA released?
The HTC Touch Diamond2 CDMA was announced 2009, December. Released 2009, December.
What is the HTC Touch Diamond2 CDMA's display size?
The HTC Touch Diamond2 CDMA has a 3.6 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
What camera does the HTC Touch Diamond2 CDMA have?
The HTC Touch Diamond2 CDMA features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC Touch Diamond2 CDMA battery capacity?
The HTC Touch Diamond2 CDMA has a 1500 mAh battery.
Does the HTC Touch Diamond2 CDMA support 5G?
No, the HTC Touch Diamond2 CDMA does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO.
What operating system does the HTC Touch Diamond2 CDMA run?
The HTC Touch Diamond2 CDMA runs Microsoft Windows Mobile 6.5 Professional.
What is AppsApk's rating for the HTC Touch Diamond2 CDMA?
AppsApk's editorial team rates the HTC Touch Diamond2 CDMA at 3.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.