HTC Touch HD T8285
2.4/ 10
Announced 2008Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.8 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory—
- Battery1350 mAh
- OSMicrosoft Windows Mobile 6.1 Professional
Sponsored
The HTC Touch HD T8285 is a smartphone announced 2008. Key specs include a 3.8 inches display, a 528 MHz ARM 11 chipset, a 5 MP main camera, and a 1350 mAh battery. AppsApk rates the HTC Touch HD T8285 at 2.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
3.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/2 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2008, October. Released 2008, December |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 115 x 62.8 x 12 mm (4.53 x 2.47 x 0.47 in) |
| Weight | 146 g (5.15 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 3.8 inches, 41.1 cm2 (~56.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~246 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional |
| Chipset | Qualcomm MSM7201A |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | Adreno 130 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 16 GB (dedicated slot), 8 GB included |
| Internal | 288MB RAM, 512MB ROM |
MAIN CAMERA | |
| Video | CIF@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA videocall camera |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1350 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 308 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Touch HD T8285 released?
The HTC Touch HD T8285 was announced 2008, October. Released 2008, December.
What is the HTC Touch HD T8285's display size?
The HTC Touch HD T8285 has a 3.8 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
What camera does the HTC Touch HD T8285 have?
The HTC Touch HD T8285 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC Touch HD T8285 battery capacity?
The HTC Touch HD T8285 has a 1350 mAh battery.
Does the HTC Touch HD T8285 support 5G?
No, the HTC Touch HD T8285 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Touch HD T8285 run?
The HTC Touch HD T8285 runs Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional.
What is AppsApk's rating for the HTC Touch HD T8285?
AppsApk's editorial team rates the HTC Touch HD T8285 at 2.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.