HTC Touch Viva
2.9/ 10
Announced GSM 850 / 900 / 1800 / 1900Discontinued
- NetworkGSM
- Display2.8 inches · 240×320
- Camera2 MP
- Memory—
- Battery1100 mAh
- OSMicrosoft Windows Mobile 6.1 Professional
Sponsored
The HTC Touch Viva is a smartphone announced GSM 850 / 900 / 1800 / 1900. Key specs include a 2.8 inches display, a 200 MHz ARM926EJ-S chipset, and a 1100 mAh battery. AppsApk rates the HTC Touch Viva at 2.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
LAUNCH | |
| Announced | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 104.5 x 59 x 15.8 mm (4.11 x 2.32 x 0.62 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~39.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional |
| Chipset | TI OMAP 850 |
| CPU | 200 MHz ARM926EJ-S |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (dedicated slot) |
| Internal | 128MB RAM, 256MB ROM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Dual | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| GPS | No |
| USB | miniUSB |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Storm Gray |
| Price | 154 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Touch Viva released?
The HTC Touch Viva was announced GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 .
What is the HTC Touch Viva's display size?
The HTC Touch Viva has a 2.8 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the HTC Touch Viva have?
The HTC Touch Viva features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the HTC Touch Viva battery capacity?
The HTC Touch Viva has a 1100 mAh battery.
Does the HTC Touch Viva support 5G?
No, the HTC Touch Viva does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What operating system does the HTC Touch Viva run?
The HTC Touch Viva runs Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional.
What is AppsApk's rating for the HTC Touch Viva?
AppsApk's editorial team rates the HTC Touch Viva at 2.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.