HTC Touch2
2.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2009Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display2.8 inches · 240×320
- Camera3.15 MP
- Memory—
- Battery1000 mAh
- OSMicrosoft Windows Mobile 6.5 Professional
Sponsored
The HTC Touch2 is a smartphone announced 2009. Key specs include a 2.8 inches display, a 528 MHz ARM 11 chipset, a 3.15 MP main camera, and a 1000 mAh battery. AppsApk rates the HTC Touch2 at 2.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
2.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2009, September. Released 2009, September |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 104 x 55 x 12.9 mm (4.09 x 2.17 x 0.51 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~42.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Mobile 6.5 Professional |
| Chipset | Qualcomm MSM7225 Snapdragon S1 |
| CPU | 528 MHz ARM 11 |
| GPU | No |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 16 GB (dedicated slot) |
| Internal | 256MB RAM, 512MB ROM |
MAIN CAMERA | |
| Video | CIF@30fps |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Brown, Silver |
| Price | 99 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Touch2 released?
The HTC Touch2 was announced 2009, September. Released 2009, September.
What is the HTC Touch2's display size?
The HTC Touch2 has a 2.8 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the HTC Touch2 have?
The HTC Touch2 features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the HTC Touch2 battery capacity?
The HTC Touch2 has a 1000 mAh battery.
Does the HTC Touch2 support 5G?
No, the HTC Touch2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the HTC Touch2 run?
The HTC Touch2 runs Microsoft Windows Mobile 6.5 Professional.
What is AppsApk's rating for the HTC Touch2?
AppsApk's editorial team rates the HTC Touch2 at 2.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.