HTC U Play
3.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The HTC U Play is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.2 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.1 GHz Cortex-A53) chipset, a 16 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the HTC U Play at 3.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
5.0
design
4.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, January |
| Status | Available. Released 2017, February |
BODY | |
| Dimensions | 146 x 72.9 x 8 mm (5.75 x 2.87 x 0.31 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 73.2 cm2 (~68.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~428 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6755 Helio P10 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.1 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3 RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 28mm (wide), 1.0µm, PDAF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 16 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/3.1", 1.0µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Infrared port | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Brilliant Black, Cosmetic Pink, Ice White, Sapphire Blue |
| Models | U Play, U-2u |
| Price | About 150 EUR |
● Questions about this phone
When was the HTC U Play released?
The HTC U Play was announced 2017, January.
What is the HTC U Play's display size?
The HTC U Play has a 5.2 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the HTC U Play have?
The HTC U Play comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the HTC U Play have?
The HTC U Play is available with 32GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the HTC U Play have?
The HTC U Play features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the HTC U Play battery capacity?
The HTC U Play has a 2500 mAh battery.
Does the HTC U Play support 5G?
No, the HTC U Play does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC U Play run?
The HTC U Play runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the HTC U Play?
AppsApk's editorial team rates the HTC U Play at 3.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.