HTC U11
5.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1440×2560
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The HTC U11 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.45 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) chipset, a 12 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the HTC U11 at 5.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
4.0
camera
5.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 20(800), 28(700), 32(1500), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (4CA) Cat16 1024/75 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, May |
| Status | Available. Released 2017, June |
BODY | |
| Dimensions | 153.9 x 75.9 x 7.9 mm (6.06 x 2.99 x 0.31 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD5 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~534 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm MSM8998 Snapdragon 835 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.45 GHz Kryo & 4x1.9 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 540 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 12 MP, f/1.7, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, 5-axis OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE (5.0 after SW update) |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connecto |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Amazing Silver, Sapphire Blue, Brilliant Black, Ice White, Solar Red |
| Models | U11, HTV33, 2PZC100, 2PZC5 |
| Price | 334 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC U11 released?
The HTC U11 was announced 2017, May.
What is the HTC U11's display size?
The HTC U11 has a 5.5 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the HTC U11 have?
The HTC U11 is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the HTC U11 have?
The HTC U11 is available with 64GB / 4GB / 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the HTC U11 have?
The HTC U11 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the HTC U11 battery capacity?
The HTC U11 has a 3000 mAh battery.
Does the HTC U11 support 5G?
No, the HTC U11 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC U11 run?
The HTC U11 runs Android 7.1 (full: Android 7.1 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the HTC U11?
AppsApk's editorial team rates the HTC U11 at 5.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN