HTC U12+
4.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 1440×2880
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The HTC U12+ is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.0 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) chipset, a 3500 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the HTC U12+ at 4.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
5.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 28(700), 32(1500), 38(2600), 39(1900), 49, 41(2500), 66(1700/2100) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (5CA) Cat18 1200/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, May |
| Status | Available. Released 2018, June |
BODY | |
| Dimensions | 156.6 x 73.9 x 8.7 mm (6.17 x 2.91 x 0.34 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass & aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | Super LCD6 capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~80.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2880 pixels, 18:9 ratio (~537 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 , DCI-P3 , HDR10 |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); Sense UI |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) |
| GPU | Adreno 630 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, Laser AF, OIS 16 MP (12 MP effective), f/2.6, 1.0µm, 2x optical zoom, AF"; |
SELFIE CAMERA | |
| Dual | 8 MP, f/2.0, 1/4", 1.12µm 8 MP, f/2.0, 1/4", 1.12µm"; |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No 32-bit/384kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W: 50% in 35 min (Quick Charge 3.0) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Translucent Blue, Ceramic Black, Flame Red |
| Models | U12, 2Q55100 |
| Price | 502 |
● Questions about this phone
When was the HTC U12+ released?
The HTC U12+ was announced 2018, May.
What is the HTC U12+'s display size?
The HTC U12+ has a 6.0 inches display with 1440 x 2880 pixels resolution.
How much RAM does the HTC U12+ have?
The HTC U12+ comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the HTC U12+ have?
The HTC U12+ is available with 64GB / 6GB / 128GB of internal storage.
What camera does the HTC U12+ have?
The HTC U12+ features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the HTC U12+ battery capacity?
The HTC U12+ has a 3500 mAh battery.
Does the HTC U12+ support 5G?
No, the HTC U12+ does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC U12+ run?
The HTC U12+ runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the HTC U12+?
AppsApk's editorial team rates the HTC U12+ at 4.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN