HTC Velocity 4G Vodafone
3.1/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2012Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1620 mAh
- OSAndroid 2.3
Sponsored
The HTC Velocity 4G Vodafone is a smartphone announced 2012. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Dual-core 1.5 GHz Scorpion chipset, a 8 MP main camera, a 1620 mAh battery, and runs Android 2.3. AppsApk rates the HTC Velocity 4G Vodafone at 3.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
2.0
connectivity
4.0
display
2.0
design
3.0
camera
2.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 7(2600), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2012, February. Released 2012, May |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 128.8 x 67 x 11.3 mm (5.07 x 2.64 x 0.44 in) |
| Weight | 163.8 g (5.75 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | S-LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~64.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.3; Sense UI 3.5 |
| Chipset | Qualcomm MSM8260 Snapdragon S3 |
| CPU | Dual-core 1.5 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 220 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 (MHL TV-out) |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1620 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | 176 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Velocity 4G Vodafone released?
The HTC Velocity 4G Vodafone was announced 2012, February. Released 2012, May.
What is the HTC Velocity 4G Vodafone's display size?
The HTC Velocity 4G Vodafone has a 4.5 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the HTC Velocity 4G Vodafone have?
The HTC Velocity 4G Vodafone comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the HTC Velocity 4G Vodafone have?
The HTC Velocity 4G Vodafone is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the HTC Velocity 4G Vodafone have?
The HTC Velocity 4G Vodafone features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the HTC Velocity 4G Vodafone battery capacity?
The HTC Velocity 4G Vodafone has a 1620 mAh battery.
Does the HTC Velocity 4G Vodafone support 5G?
No, the HTC Velocity 4G Vodafone does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the HTC Velocity 4G Vodafone run?
The HTC Velocity 4G Vodafone runs Android 2.3 (full: Android 2.3).
What is AppsApk's rating for the HTC Velocity 4G Vodafone?
AppsApk's editorial team rates the HTC Velocity 4G Vodafone at 3.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.