HTC Wildfire CDMA
2.0/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2010Discontinued
- NetworkEVDO / CDMA
- Display3.2 inches · 240×320
- Camera5 MP
- Memory—
- Battery1300 mAh
- OSAndroid 2.1
Sponsored
The HTC Wildfire CDMA is a smartphone announced 2010. Key specs include a 3.2 inches display, a 528 MHz chipset, a 5 MP main camera, a 1300 mAh battery, and runs Android 2.1. AppsApk rates the HTC Wildfire CDMA at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | CDMA / EVDO |
| 2G bands | CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| Speed | EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2010, October. Released 2010, October |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 116.9 x 61 x 12 mm (4.60 x 2.40 x 0.47 in) |
| Weight | 115 g (4.06 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.2 inches, 31.7 cm2 (~44.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~125 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.1 (Eclair), upgradable to 2.3 (Gingerbread); Sense UI |
| CPU | 528 MHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot), 2 GB included |
| Internal | 512MB, 384MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 121 USD |
● Questions about this phone
When was the HTC Wildfire CDMA released?
The HTC Wildfire CDMA was announced 2010, October. Released 2010, October.
What is the HTC Wildfire CDMA's display size?
The HTC Wildfire CDMA has a 3.2 inches display with 240 x 320 pixels resolution.
What camera does the HTC Wildfire CDMA have?
The HTC Wildfire CDMA features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the HTC Wildfire CDMA battery capacity?
The HTC Wildfire CDMA has a 1300 mAh battery.
Does the HTC Wildfire CDMA support 5G?
No, the HTC Wildfire CDMA does not support 5G. Supported network technologies: CDMA / EVDO.
What operating system does the HTC Wildfire CDMA run?
The HTC Wildfire CDMA runs Android 2.1 (full: Android 2.1 (Eclair), upgradable to 2.3 (Gingerbread)).
What is AppsApk's rating for the HTC Wildfire CDMA?
AppsApk's editorial team rates the HTC Wildfire CDMA at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.