Huawei Ascend G615
4.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2150 mAh
- OSAndroid 4.0
Sponsored
The Huawei Ascend G615 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.4 GHz Cortex-A9 chipset, a 8 MP main camera, a 2150 mAh battery, and runs Android 4.0. AppsApk rates the Huawei Ascend G615 at 4.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, January. Released 2013, March |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 134 x 67.5 x 10.5 mm (5.28 x 2.66 x 0.41 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Super IPS+ LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 54.5 cm2 (~60.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~330 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Huawei K3V2 |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A9 |
| GPU | Vivante GC4000 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Digital Plus sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2150 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Metallic black, Ceramic white |
| Models | G615-U10 |
| Price | About 274 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Ascend G615 released?
The Huawei Ascend G615 was announced 2013, January. Released 2013, March.
What is the Huawei Ascend G615's display size?
The Huawei Ascend G615 has a 4.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Ascend G615 have?
The Huawei Ascend G615 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Ascend G615 have?
The Huawei Ascend G615 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Huawei Ascend G615 have?
The Huawei Ascend G615 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Huawei Ascend G615 battery capacity?
The Huawei Ascend G615 has a 2150 mAh battery.
Does the Huawei Ascend G615 support 5G?
No, the Huawei Ascend G615 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Huawei Ascend G615 run?
The Huawei Ascend G615 runs Android 4.0 (full: Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Ascend G615?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Ascend G615 at 4.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.