Huawei Ascend G620s
3.7/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Huawei Ascend G620s is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Huawei Ascend G620s at 3.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
4.0
camera
2.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, November |
BODY | |
| Dimensions | 142.9 x 72 x 8.5 mm (5.63 x 2.83 x 0.33 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); EMUI 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | G620S-L01, G620S-UL00, G620S-L02 |
| Price | 199 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Ascend G620s released?
The Huawei Ascend G620s was announced 2014, September.
What is the Huawei Ascend G620s's display size?
The Huawei Ascend G620s has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Ascend G620s have?
The Huawei Ascend G620s comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Ascend G620s have?
The Huawei Ascend G620s is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Huawei Ascend G620s have?
The Huawei Ascend G620s features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Huawei Ascend G620s battery capacity?
The Huawei Ascend G620s has a 2000 mAh battery.
Does the Huawei Ascend G620s support 5G?
No, the Huawei Ascend G620s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Ascend G620s run?
The Huawei Ascend G620s runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Ascend G620s?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Ascend G620s at 3.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.