Huawei Ascend G730
3.1/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.5 inches · 540×960
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Huawei Ascend G730 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.5 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2300 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Huawei Ascend G730 at 3.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
3.0
camera
3.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, April |
BODY | |
| Dimensions | 149.5 x 78 x 9.6 mm (5.89 x 3.07 x 0.38 in) |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
| SIM | Dual SIM, (Dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~200 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean); EMUI 2 |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB / 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | G730-U10, G730-U00 |
| Price | 298 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Ascend G730 released?
The Huawei Ascend G730 was announced 2014, February.
What is the Huawei Ascend G730's display size?
The Huawei Ascend G730 has a 5.5 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Ascend G730 have?
The Huawei Ascend G730 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Ascend G730 have?
The Huawei Ascend G730 is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Huawei Ascend G730 have?
The Huawei Ascend G730 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Huawei Ascend G730 battery capacity?
The Huawei Ascend G730 has a 2300 mAh battery.
Does the Huawei Ascend G730 support 5G?
No, the Huawei Ascend G730 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Huawei Ascend G730 run?
The Huawei Ascend G730 runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Ascend G730?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Ascend G730 at 3.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.