Huawei Ascend G740
2.9/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2400 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The Huawei Ascend G740 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Krait 200 chipset, a 8 MP main camera, a 2400 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the Huawei Ascend G740 at 2.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
4.0
design
3.0
camera
1.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat3 100/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, October. Released 2013, November |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 139.5 x 71.5 x 9.3 mm (5.49 x 2.81 x 0.37 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8930 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Krait 200 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black/White |
| Models | G740-L00 |
| Price | 276 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Ascend G740 released?
The Huawei Ascend G740 was announced 2013, October. Released 2013, November.
What is the Huawei Ascend G740's display size?
The Huawei Ascend G740 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Ascend G740 have?
The Huawei Ascend G740 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Ascend G740 have?
The Huawei Ascend G740 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Huawei Ascend G740 have?
The Huawei Ascend G740 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Huawei Ascend G740 battery capacity?
The Huawei Ascend G740 has a 2400 mAh battery.
Does the Huawei Ascend G740 support 5G?
No, the Huawei Ascend G740 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Ascend G740 run?
The Huawei Ascend G740 runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Ascend G740?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Ascend G740 at 2.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.