Huawei Ascend GX1
3.3/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / EVDO / CDMA
- Display6.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3500 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Huawei Ascend GX1 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 6.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 3500 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Huawei Ascend GX1 at 3.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
3.0
camera
2.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 38(2600) |
| Speed | LTE Cat3 100/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, December |
| Status | Available. Released 2014, December |
BODY | |
| Dimensions | 161 x 84.5 x 9.2 mm (6.34 x 3.33 x 0.36 in) |
| Weight | 173 g (6.10 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~72.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Models | SC-CL00 |
| Price | 221 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Ascend GX1 released?
The Huawei Ascend GX1 was announced 2014, December.
What is the Huawei Ascend GX1's display size?
The Huawei Ascend GX1 has a 6.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Ascend GX1 have?
The Huawei Ascend GX1 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Ascend GX1 have?
The Huawei Ascend GX1 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Huawei Ascend GX1 have?
The Huawei Ascend GX1 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Huawei Ascend GX1 battery capacity?
The Huawei Ascend GX1 has a 3500 mAh battery.
Does the Huawei Ascend GX1 support 5G?
No, the Huawei Ascend GX1 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / EVDO / LTE.
What operating system does the Huawei Ascend GX1 run?
The Huawei Ascend GX1 runs Android 4.4 (full: Android 4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Ascend GX1?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Ascend GX1 at 3.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.