Huawei Ascend Mate
4.3/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display6.1 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4050 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The Huawei Ascend Mate is a smartphone announced 2013. Key specs include a 6.1 inches display, 2 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex-A9 chipset, a 8 MP main camera, a 4050 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the Huawei Ascend Mate at 4.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, January. Released 2013, March |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 163.5 x 85.7 x 9.9 mm (6.44 x 3.37 x 0.39 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS+ LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.1 inches, 102.6 cm2 (~73.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~241 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean), upgradable to 4.2.2 (Jelly Bean); EMUI 1.5 |
| Chipset | Huawei K3V2 |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A9 |
| GPU | Vivante GC4000 |
MEMORY | |
| Card slot | Yes, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby mobile Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | Stereo FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4050 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Crystal Black, Pure White |
| Models | MT1-U06 |
| Price | About 252 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Ascend Mate released?
The Huawei Ascend Mate was announced 2013, January. Released 2013, March.
What is the Huawei Ascend Mate's display size?
The Huawei Ascend Mate has a 6.1 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Ascend Mate have?
The Huawei Ascend Mate comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Ascend Mate have?
The Huawei Ascend Mate is available with 8GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Huawei Ascend Mate have?
The Huawei Ascend Mate features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Huawei Ascend Mate battery capacity?
The Huawei Ascend Mate has a 4050 mAh battery.
Does the Huawei Ascend Mate support 5G?
No, the Huawei Ascend Mate does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Huawei Ascend Mate run?
The Huawei Ascend Mate runs Android 4.1 (full: Android 4.1 (Jelly Bean), upgradable to 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Ascend Mate?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Ascend Mate at 4.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.