Huawei Ascend Mate2 4G
3.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.1 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4050 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The Huawei Ascend Mate2 4G is a smartphone announced 2014. Key specs include a 6.1 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.6 GHz Cortex-A7 chipset, a 13 MP main camera, a 4050 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the Huawei Ascend Mate2 4G at 3.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
3.0
camera
2.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 - MT2-L03 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 17(700) - MT2-L03 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, January |
| Status | Available. Released 2014, January |
BODY | |
| Dimensions | 161 x 84.7 x 9.5 mm (6.34 x 3.33 x 0.37 in) |
| Weight | 202 g (7.13 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS+ LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.1 inches, 102.6 cm2 (~75.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~241 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 5.1 (Lollipop); EMUI 2 |
| Chipset | Qualcomm MSM8928 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby mobile Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | Stereo FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Power Bank/Reverse charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4050 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Crystal Black, Pure White |
| Models | MT2-L00, MT2-L02, MT2-L03, MT2L03 |
| Price | 364 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Ascend Mate2 4G released?
The Huawei Ascend Mate2 4G was announced 2014, January.
What is the Huawei Ascend Mate2 4G's display size?
The Huawei Ascend Mate2 4G has a 6.1 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Ascend Mate2 4G have?
The Huawei Ascend Mate2 4G comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Ascend Mate2 4G have?
The Huawei Ascend Mate2 4G is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Huawei Ascend Mate2 4G have?
The Huawei Ascend Mate2 4G features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei Ascend Mate2 4G battery capacity?
The Huawei Ascend Mate2 4G has a 4050 mAh battery.
Does the Huawei Ascend Mate2 4G support 5G?
No, the Huawei Ascend Mate2 4G does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Ascend Mate2 4G run?
The Huawei Ascend Mate2 4G runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean), upgradable to 5.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Ascend Mate2 4G?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Ascend Mate2 4G at 3.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN