Huawei Ascend Mate7
3.0/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4100 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Huawei Ascend Mate7 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 6.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A15 & 4x1.3 GHz Cortex-A7) chipset, a 13 MP main camera, a 4100 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Huawei Ascend Mate7 at 3.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
1.0
camera
3.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 , GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 - MT7-TL10 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 . HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - MT7-TL10 , TD-SCDMA - MT7-TL10 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 40(2300) , LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, October |
BODY | |
| Dimensions | 157 x 81 x 7.9 mm (6.18 x 3.19 x 0.31 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM | Micro-SIM , Hybrid Dual SIM (Micro-SIM/Nano-SIM) - MT7-TL10 |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 98.7 cm2 (~77.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~368 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow); EMUI 3.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 925 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A15 & 4x1.3 GHz Cortex-A7) |
| GPU | Mali-T628MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP, f/2.4, 22mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes DTS sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Obsidian black, Moonlight silver, Amber gold |
| Models | MT7-TL00, MT7-L09, MT7-TL10 |
| Price | 375 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Ascend Mate7 released?
The Huawei Ascend Mate7 was announced 2014, September.
What is the Huawei Ascend Mate7's display size?
The Huawei Ascend Mate7 has a 6.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Ascend Mate7 have?
The Huawei Ascend Mate7 is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Ascend Mate7 have?
The Huawei Ascend Mate7 is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Huawei Ascend Mate7 have?
The Huawei Ascend Mate7 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei Ascend Mate7 battery capacity?
The Huawei Ascend Mate7 has a 4100 mAh battery.
Does the Huawei Ascend Mate7 support 5G?
No, the Huawei Ascend Mate7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Ascend Mate7 run?
The Huawei Ascend Mate7 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Ascend Mate7?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Ascend Mate7 at 3.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.