Huawei Ascend P2
4.3/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.7 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2420 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The Huawei Ascend P2 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.7 inches display, 1 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex-A9 chipset, a 13 MP main camera, a 2420 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the Huawei Ascend P2 at 4.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, February. Released 2013, April |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 136.2 x 66.7 x 8.4 mm (5.36 x 2.63 x 0.33 in) |
| Weight | 122 g (4.30 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~67.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1.2 (Jelly Bean); EMUI 1.6 |
| Chipset | Huawei K3V2 |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A9 |
| GPU | Vivante GC4000 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps, HDR |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 1.3 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Mobile 3 Plus Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, dual band, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2420 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | About 230 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Ascend P2 released?
The Huawei Ascend P2 was announced 2013, February. Released 2013, April.
What is the Huawei Ascend P2's display size?
The Huawei Ascend P2 has a 4.7 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Ascend P2 have?
The Huawei Ascend P2 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Ascend P2 have?
The Huawei Ascend P2 is available with 16GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Huawei Ascend P2 have?
The Huawei Ascend P2 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei Ascend P2 battery capacity?
The Huawei Ascend P2 has a 2420 mAh battery.
Does the Huawei Ascend P2 support 5G?
No, the Huawei Ascend P2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Ascend P2 run?
The Huawei Ascend P2 runs Android 4.1 (full: Android 4.1.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Ascend P2?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Ascend P2 at 4.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.