Huawei Ascend P6 S
3.3/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.7 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Huawei Ascend P6 S is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.7 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.6 GHz chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Huawei Ascend P6 S at 3.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
4.0
camera
2.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, January |
| Status | Available. Released 2014, January |
BODY | |
| Dimensions | 132.6 x 65.5 x 6.5 mm (5.22 x 2.58 x 0.26 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Dual SIM, (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS+ LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~70.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat); EMUI 2 |
| CPU | Quad-core 1.6 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 16GB /2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Digital Plus sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | 331 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Ascend P6 S released?
The Huawei Ascend P6 S was announced 2014, January.
What is the Huawei Ascend P6 S's display size?
The Huawei Ascend P6 S has a 4.7 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Ascend P6 S have?
The Huawei Ascend P6 S comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Ascend P6 S have?
The Huawei Ascend P6 S is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Huawei Ascend P6 S have?
The Huawei Ascend P6 S features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Huawei Ascend P6 S battery capacity?
The Huawei Ascend P6 S has a 2000 mAh battery.
Does the Huawei Ascend P6 S support 5G?
No, the Huawei Ascend P6 S does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Huawei Ascend P6 S run?
The Huawei Ascend P6 S runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Ascend P6 S?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Ascend P6 S at 3.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.