Huawei Ascend P7 mini
2.9/ 10
Announced 2014Discontinued
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The Huawei Ascend P7 mini is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the Huawei Ascend P7 mini at 2.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
3.0
camera
2.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, April. Released 2014, May |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 131.2 x 65.3 x 7.8 mm (5.17 x 2.57 x 0.31 in) |
| Weight | 115 g (4.06 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~65.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean); EMUI Lite 2 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB/ 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | 199 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Ascend P7 mini released?
The Huawei Ascend P7 mini was announced 2014, April. Released 2014, May.
What is the Huawei Ascend P7 mini's display size?
The Huawei Ascend P7 mini has a 4.5 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Ascend P7 mini have?
The Huawei Ascend P7 mini comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Ascend P7 mini have?
The Huawei Ascend P7 mini is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Huawei Ascend P7 mini have?
The Huawei Ascend P7 mini features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Huawei Ascend P7 mini battery capacity?
The Huawei Ascend P7 mini has a 2000 mAh battery.
Does the Huawei Ascend P7 mini support 5G?
No, the Huawei Ascend P7 mini does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Ascend P7 mini run?
The Huawei Ascend P7 mini runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Ascend P7 mini?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Ascend P7 mini at 2.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.