Huawei Ascend P7 Sapphire Edition
2.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Huawei Ascend P7 Sapphire Edition is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.8 GHz Cortex-A9 chipset, a 13 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Huawei Ascend P7 Sapphire Edition at 2.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
3.0
camera
1.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, August |
| Status | Available. Released 2014, September |
BODY | |
| Dimensions | 139.8 x 68.8 x 6.5 mm (5.50 x 2.71 x 0.26 in) |
| Weight | 124 g (4.37 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Sapphire crystal glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); EMUI 2.3 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 910T (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.8 GHz Cortex-A9 |
| GPU | Mali-450MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Digital Plus sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, white, pink |
| Price | 295 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Ascend P7 Sapphire Edition released?
The Huawei Ascend P7 Sapphire Edition was announced 2014, August.
What is the Huawei Ascend P7 Sapphire Edition's display size?
The Huawei Ascend P7 Sapphire Edition has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Ascend P7 Sapphire Edition have?
The Huawei Ascend P7 Sapphire Edition comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Ascend P7 Sapphire Edition have?
The Huawei Ascend P7 Sapphire Edition is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Huawei Ascend P7 Sapphire Edition have?
The Huawei Ascend P7 Sapphire Edition features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei Ascend P7 Sapphire Edition battery capacity?
The Huawei Ascend P7 Sapphire Edition has a 2500 mAh battery.
Does the Huawei Ascend P7 Sapphire Edition support 5G?
No, the Huawei Ascend P7 Sapphire Edition does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Ascend P7 Sapphire Edition run?
The Huawei Ascend P7 Sapphire Edition runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Ascend P7 Sapphire Edition?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Ascend P7 Sapphire Edition at 2.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.