Huawei Ascend W1
4.6/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1950 mAh
- OSMicrosoft Windows Phone 8
Sponsored
The Huawei Ascend W1 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Krait chipset, a 5 MP main camera, and a 1950 mAh battery. AppsApk rates the Huawei Ascend W1 at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, January. Released 2013, January |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 124.5 x 63.7 x 10.5 mm (4.90 x 2.51 x 0.41 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 8 |
| Chipset | Qualcomm MSM8230 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Krait |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity OneDrive (15 GB cloud storage) MP3/WAV/WMA/eAAC+ player MP4/WMV/H.264 player Document viewer Photo viewer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1950 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Blue, red, black, white |
| Price | About 175 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Ascend W1 released?
The Huawei Ascend W1 was announced 2013, January. Released 2013, January.
What is the Huawei Ascend W1's display size?
The Huawei Ascend W1 has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Huawei Ascend W1 have?
The Huawei Ascend W1 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Huawei Ascend W1 have?
The Huawei Ascend W1 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Huawei Ascend W1 battery capacity?
The Huawei Ascend W1 has a 1950 mAh battery.
Does the Huawei Ascend W1 support 5G?
No, the Huawei Ascend W1 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Huawei Ascend W1 run?
The Huawei Ascend W1 runs Microsoft Windows Phone 8.
What is AppsApk's rating for the Huawei Ascend W1?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Ascend W1 at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.