Huawei Ascend W2
3.4/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.3 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory8 GB
- Battery1700 mAh
- OSMicrosoft Windows Phone 8
Sponsored
The Huawei Ascend W2 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.3 inches display, up to 8GB storage, a Dual-core 1.4 GHz Krait chipset, a 5 MP main camera, and a 1700 mAh battery. AppsApk rates the Huawei Ascend W2 at 3.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
3.0
camera
1.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, November. Released 2013, December |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 134 x 67 x 9.9 mm (5.28 x 2.64 x 0.39 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Yes |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 52.6 cm2 (~58.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Microsoft Windows Phone 8 |
| Chipset | Qualcomm MSM8230 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.4 GHz Krait |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) - optional |
| Internal | 8GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Blue, Red, Yellow |
| Price | 165 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Ascend W2 released?
The Huawei Ascend W2 was announced 2013, November. Released 2013, December.
What is the Huawei Ascend W2's display size?
The Huawei Ascend W2 has a 4.3 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Huawei Ascend W2 have?
The Huawei Ascend W2 is available with 8GB of internal storage.
What camera does the Huawei Ascend W2 have?
The Huawei Ascend W2 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Huawei Ascend W2 battery capacity?
The Huawei Ascend W2 has a 1700 mAh battery.
Does the Huawei Ascend W2 support 5G?
No, the Huawei Ascend W2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Huawei Ascend W2 run?
The Huawei Ascend W2 runs Microsoft Windows Phone 8.
What is AppsApk's rating for the Huawei Ascend W2?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Ascend W2 at 3.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.